Po-Pia: 8:00 – 17:00
Sanácia fasády

Aj zateplené fasády vykazujú postupom času známky opotrebenia či poškodenia. Vtedy prichádza na rad sanácia, vďaka ktorej bude zateplenie opäť plniť svoju funkciu. 


Kedy je potrebná?


1. Výskyt mikroorganizmov Na zateplených fasádach zvyknú postupom času rásť mikroorganizmy, čo má negatívny vplyv na estetiku budovy, ale aj zdravie obyvateľov. Napríklad riasy sa vyskytujú takmer na všetkých podkladoch, a preto príčinou nemusí byť chybné zateplenie. Ideálnymi pre ich život a vývoj sú vlhké steny, preto sa najčastejšie objavujú na fasádach orientovaných na sever, kde je nedostatok slnečného žiarenia. Taktiež ak je v blízkosti budovy les, stromy či vodná plocha, zvyšuje sa šanca na výskyt mikroorganizmov. 


2. Poškodenie alebo odlupovanie fasády Viditeľné praskliny a odpadávanie materiálu sú pomerne častým problémom. Existuje viacero príčin ich vzniku. Buď nebolo zateplenie budovy vykonané správne, kvôli čomu doň začala prenikať vlhkosť, alebo to spôsobili vplyvy počasia, napríklad silný vietor, častý dážď, extrémne vysoké či nízke teploty a podobne. Samozrejme, ďalšou príčinou je aj starnutie materiálov.

sanácia fasády

Ako prebieha?

V prípade napadnutia mikroorganizmami najskôr povrch dôkladne vyčistíme. Plesne, huby či riasy by sa mali čistiť len za mokra, tlakovou vodou. Potom treba nechať fasádu vyschnúť a rozhodnúť, či je očistenie vodou dostačujúce alebo treba aplikovať aj preventívny náter. My odporúčame druhú možnosť, keďže obyčajná voda je len krátkodobým riešením problému. Navyše, ak je aj po vyčistení povrch esteticky nevyhovujúci, riešením je naniesť renovačnú farbu s dlhodobým účinkom proti rastu mikroorganizmov.

Ak je fasáda výrazne poškodená a odlupuje sa, sú finančné náklady na sanáciu vyššie. Vtedy nestačia len čistenie a ochranný náter, ale vyžadujú sa aj mechanické zásahy. Preto vždy odporúčame klientom vyberať si na realizáciu či sanáciu zateplených fasád len overené firmy.

oprava fasady na bytovom dome

Prevencia

Prevenciou poškodenia či výskytu mikroorganizmov sú dôkladný výber materiálov a odborne vykonané zateplenie. Preto sa v tejto oblasti neustále vzdelávame a sledujeme najnovšie trendy. Rovnako využívame najmodernejšie technológie a pri realizácii zateplenia zaisťujeme hydrofobizačnú schopnosť materiálu, čiže odpudzovanie vlhkosti.


en_USEnglish